PAKLENA POMORANDŽA - NASILJE I LJUDSKA PRIRODA


Film Stenlija Kjubrika „Paklena pomorandža“ izazvao je mnogo kontroverzi u vreme kada je snimljen (1971).

 Ponegde je bio zabranjen zbog eksplicitnih scena nasilja, na nekim mestima nije bio poželjan za prikazivanje, a negde je u celini prikazan tek mnogo kasnije.

 Snimljen prema istoimenom romanu Entonija Berdžisa, nije se u svakom segmentu pridržavao detalja priče romana.

 Ono što je kritičarima filma tada možda promaklo jeste činjenica da ako film prikazuje nasilje i bavi se ovom temom – to ne mora da znači da istovremeno propagira nasilje. Naprotiv, filmovi, kao i druga umetnička dela, često imaju katarzičnu ulogu – izazivajući određena osećanja, oni zapravo pročišćavaju i eliminišu takva osećanja.

Radnja filma odvija se na određenom geografskom području, ali je njegova priča, kao i poruke, univerzalna.

Jedno od ključnih pitanja jeste – oni koji sticajem okolnosti, zato što su slabiji, trpe nasilje,  onda kada dođu u poziciju da imaju bilo kakvu moć, da li se ponašaju isto kao i oni koji su, pre toga, bili nasilni prema njima? Da li i oni postaju nasilni i često uživaju u ovim nasilnim delima? Da li je nasilje i zakon jačeg nešto što je imanentno ljudskom rodu? Dakle, onaj koji je jači je uvek, po prirodi stvari, nasilan, a onaj koji je slabiji je prinuđen da pati i pokorava se. Dok se uloge ne zamene... Istorija ljudskog roda pokazuje da je to vrlo često tako, ali da se, naravno, to ne dešava uvek.


Drugo ključno pitanje u filmu jeste: da li se ljudska priroda može promeniti nasilnim i veštačkim eliminisanjem slobodne volje? Moguće je, ali kao što vidimo u filmu, takav predator neminovno postaje žrtva, čak i najslabijih stvorenja, takoreći sa dna prirodne i društvene selekcije.

 Intrigantan film koji će nas uvek naterati da duboko razmislimo.

Malkolm Mekdaul odigrao je jednu od svojih najupečatljivijih uloga.

Коментари

Популарни постови са овог блога

ERAZMUS PROJEKAT - PRIČE SA BORA BORE I MALDIVA

NEDOSTIŽNO U SRPSKOJ NARODNOJ BAJCI

ROMAN "PROFESOR ŽUDNJE" FILIPA ROTA