ШЕЗДЕСЕТИ РОЂЕНДАН МОДЕСТИ БЛЕЈЗ


Модести Блејз, најзгоднија стрип јунакиња, ових дана пуни 60 година. 

Модести Блејз је дебитовала у лондонским новинама The Evening Standard 13. маја 1963. Стрип је још био објављиван у разним другим новинама и магазинима као што су Johannesburg Star, The Detroit Free Press, The Bombay Samachar, The Telegraph (Калкута, Индија), The Star (Малезија), The West Australian (Перт, Аустралија) и The Evening Citizen (Глазгов, Шкотска). Након смрти Џима Холдавеја 1970, стрип ће цртати Енрике Ромеро. Осам година касније, Ромеро даје отказ да би се посветио својим стрип пројектима. Након њега, као цртачи су се опробали Џон Бернс, Патрик Рајт, Невил Колвин све до 1986, када се Ромеро враћа и наставља да црта стрип до краја.


Модести Блејз је измишљени лик из истоименог стрипа чији су творци Питер О'Донел (сценарио) и Џим Холдавеј (цртеж). Стрип прати доживљаје Модести Блејз, необичне младе жене са много талената и криминалном прошлошћу и њеног верног пратиоца Вилија Гарвина. Стрип је екранизован 1966, 1982. и 2003, а постоји и серија романа и новела која је почела 1966. године.

Многи критичари сматрају ране године стрипа класичним примером авантуристичког стрипа, док се романи сматрају класицима авантуристичког жанра.



ПРИЧА О МОДЕСТИ

Године 1945. девојчица без имена бежи из заробљеничког логора у Карилосу у Грчкој. Не сећа се ничега из своје кратке прошлости. По завршетку Другог светског рата лута Медитераном и Арабијом при чему учи уметност преживљавања у негостољубивом свету. Постаје добар пријатељ са још једним луталицом, мађарским научником по имену Лоб који јој пружио образовање и дао име: Модести Блејз. Касније ће преузети контролу над криминалном бандом у Тангеру и проширити је на цео свет под именом Мрежа.


У то време среће и Вилија Гарвина. Упркос очајничком животу који је тада живео, увидела је његов потенцијал и понудила му посао. Инспирисан њеним поверењем у њега, Вили је напредовао и постао њена десна рука у Мрежи и највернији пријатељ. Њихова веза је базирана на узајамном поштовању у заједничким интересима, али никад нису постали љубавници, плашећи се да ће то угрозити посебност њихове везе. Увек је зове Принцеза, начин обраћања дозвољен само Вилију.



Када је проценила да је сакупила довољно новца, пензионисала се и у пратњи Вилија преселила се у Енглеску. Пошто им је живот богаташа био досадан, прихватају позив за помоћ који им је упутио Сер Џералд Тарант, високи функционер Британске тајне службе — и одатле прича заиста почиње.


Многе пустоловине су базиране на случајевима у који су Модести и Вили умешани захваљујући њиховој сарадњи са Тарантом. Међутим, неретко помажу и потпуним странцима или се боре против ексцентричних зликоваца на егзотичним локацијама својом вољом, због жеље за извршењем правде; „духови“ из њихове прошлости у Мрежи их такође прогањају с времена на време. Иако Модести и Вили неће оклевати да убију, ако је неопходно — а јесу, у неким приликама, преузели улоге судије, пороте и џелата — избегавају претерану силу кад год је могуће, често се ослањајући на своје посебне вештине.



У духу других популарних стриповних и литерарних ликова, Модести и Вили генерално нису старили током деценија; Модести је увек била описана као девојка са око 26 година, док је Вили неколико година старији. Једини изузетак је био у краткој причи из 1996. "Cobra Trap" — последњој причи о Модести Блејз — у којој се радња дешава у неодређеној будућности и у којој Модести има око 40 година, док Вили има око 50.



О Модести Блејз снимљено је неколико филмова, али су они остали у сенци стрипа. Неким филмовима, као што је онај из 1966. са Моником Вити у главној улози, љубитељи стрипа нису били задовољни, највише зато што филм нагиње комедији. Касније верзије биле су боље прихваћене, иако је у једној од њих, рекло би се најбоље прихваћеној, приказан живот Модести пре него што је постала тајни агент. 





Модести је такође била јунакиња романа и прича. Од Питера О'Донела је било тражено да напише роман која би био заснован на радњи филма. Роман, једноставно назван по имену главне јунакиње, базиран је на његовом оригиналном сценарију за филм и многи га сматрају бољом од самог филма (објављен је годину дана пре филма). Током наредних деценија, написаће укупно 11 романа о Модести Блејз и две збирке кратких прича. Неколико кратких прича су у ствари адаптиране приче из стрипа, или ће касније бити адаптиране као стрипови.


О'Донелова последња књига, Cobra Trap, је најконтроверзнија до сада, јер у њој одлучује да да Модести и Вилију дефинитивни крај (иако ће стрип трајати још неколико година пре коначног прекида). Многи Модестини обожаваоци нису желели да читају причу којом се завршава Cobra Trap. Можда је то разлог због којег је О'Донел одлучио да стрип заврши оптимистичнијом поруком.


Коментари

Популарни постови са овог блога

ERAZMUS PROJEKAT - PRIČE SA BORA BORE I MALDIVA

KOLIKO NAJVEĆI AMERIČKI PISCI DUGUJU KLASIČNOJ KNJIŽEVNOSTI

ROMAN "PROFESOR ŽUDNJE" FILIPA ROTA